denisse58 denisse58
  • 19-11-2021
  • Mathematics
contestada

12 lbs of
potatoes
for $15.00
OR
8 lbs of
potatoes
for $9.20

Respuesta :

tiperteete
tiperteete tiperteete
  • 19-11-2021

Answer:

12 lbs for $15

Step-by-Step Solution:

12 / $15 = $0.80

8 / $9.20 = $0.87

Answer Link

Otras preguntas

Question 8 of 10 The height of a wave or the amount of amplitude. the wave carries is the A. speed O O B. nodes C. energy o 0 D. air
answer this question in a small paragraph please and I’ll give u the crown thing -what are your interests and accomplishments? -answer in a paragraph
find the dy/dxy= sin²x/cos²x​
Emilia collects information on the income generated by psychologists in her hometown. The data points she collects prior to any interpretation are called _____
Dr. Elmore conducts research in which she asks the participants to look at slides that contain an array of objects, and then she tests their memory of the objec
65% of the M&M candies in a package are red. 13 of the M&M candies are red. How many M&M's are there total? *
NEED HELP PLZZZ Write an equation that represents the transformations formed by the following items (a) horizontally shifting the graph 4 units to the left of
Hi there! Can you tell me how the universe evolved? ​
What does this sentence mean to you? “When it comes to project management, the benefit of team collaboration is not only delivering the project with ease and s
a bag of chocolates is labeled to contains 0.384 pounds of chocolates. The actual weight of the chocolates is 0.3798 pounds. are the chocolates heavier or light