charlottepark1219
charlottepark1219 charlottepark1219
  • 19-11-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $1 for 4 pounds of bananas at the local grocery store. Create a table, and equation to represent this proportional relationship.

Respuesta :

monroe29 monroe29
  • 19-11-2021
It will be .25 cents per pound of bananas. So some marks on the graph would be (.25,1),(.5,2),(.75,3),(1,4). And the equation is y=0.25x
Answer Link
AvaAspin
AvaAspin AvaAspin
  • 19-11-2021
Answer: $0.25

Explanation: If you have $1 and you spend all your money and buy bananas each banana will cost 25p. This is because 100 divided by 4 is 25.
Answer Link

Otras preguntas

You are planning to make a collage and are gathering materials.for the backing you will use a piece of heavy recycled cardboard that is 4 3/4 feet longhand 2 2/
Which of the following is the best description of an adaptation? A. a trait that was beneficial to survival in the past B. a trait that is of no advantage t
I have to find and write a brief story about scandal in paradise. I don't have any ideas of what to write. Can someone please give me any ideas about what scan
Find the value if r so that the line passes through each pair of points has the given slope. (PLEASE HELP!) 6A. (-2,6),(r,-4); m=-5 6B. (r,-6),(5,-8); m=-8
Why did feudalism begin
42 is 14% of what number ?
What was the social structure in Tokugawa Japan? Explain the role of family in Tokugawa Japan.
what is three-tenths of 35?
The Tiananmen Square Massacre was a response to?
There are 27 red or blue marbles in a bag.The number of red marbles is 5 less than 3 times the number of blue marbles. How many red marbles are in the bag? How