amberrrrries amberrrrries
  • 20-11-2021
  • Mathematics
contestada

a5-pound bag of a whole wheat flour costs $1.80. what is the cost per pound

Respuesta :

heidilohn heidilohn
  • 20-11-2021

Answer: $0.36

Step-by-step explanation: Since there are five pounds that total $1.80. Divide the price(1.80) by how many pounds(5) to get the price per pound ($0.36).

1.8 / 5 = .36

Answer Link

Otras preguntas

Explain what incentives caused the teachers to cheat? freakecomics
How does the naval attache portray the british troops in the pacific?
What is business administration?
Pls help being timed
complete the pattern Blank 8570 blank 85.7 8.57 blank
What was the name of the victim in this segment? drivesafely?
is .02202222 a rational or irrational number
will mark brainliest... how did Stalin secure power in the Soviet Union a.he controlled by keeping his enemies closeb. He controlled through economic incentivec
Suppose you are given that a=b+2 and b+2=5. What can you prove by using these statements and the Transitive Property?
What is the probability that a student chosen at random does not do any reading. [give your answer as a fraction in simplest form]