czyc7196 czyc7196
  • 16-12-2021
  • Mathematics
contestada

A baker sells donuts for $5 per dozen and bread for $3 per loaf. The baker would like to sell $240 worth of donuts and bread every day.

Respuesta :

vadvad
vadvad vadvad
  • 16-12-2021
If the baker wants to get 240 dollars, and sell an even amount of donuts and bread, he needs to sell 30 donuts and 30 loafs
Hope this helps :D
Answer Link

Otras preguntas

Someone do this for me
In ΔPQR, sin P = 0.2, sin R = 0.2 and r = 12. Find the length of p.
27. In the figure, AFJD, BGFE, CHGA, DIHB and EJIC are straight lines. Find a + b + C + d + e.
Why is it useful for historians to craft historical narratives?
como se llama la nueva cancion de j balvin
fill in the blank with the correct response
How did immigrants contribute to the building and industrialization of America
Put the adjectives in the correct place and in the right order in the following sentences. There is an example at the beginning (0). Guys Look at the picture.
identify specific features or landmarks​
Ginny and her classmates formed a study group. The number of girls in the study group was 3 more than twice the number of boys. There were 11 girls in the study