morrismonster456
morrismonster456 morrismonster456
  • 20-12-2021
  • Mathematics
contestada

Compare the proportional relationships. Which represents the greatest price per pound for walnuts?

Compare the proportional relationships Which represents the greatest price per pound for walnuts class=

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 20-12-2021

Answer:

the table which is the second choice

Step-by-step explanation:

Option A:

1.5 lb bag for $12.99

unit price: $12.99/(1.5 lb) = $8.66/lb

Option B:

unit price: $2.8/(0.2 lb) = $14/lb

Option C:

For the weight of 1 lb, the cost is $10.

unit price: $10/lb

Answer:

the table which is the second choice

Answer Link

Otras preguntas

The active ingredient in Tums is calcium carbonate. One Tums tablet contains 500 mg of calcium carbonate. If the Daily Value (DV) for Ca2+ to maintain bone stre
desmos Unit 8.5, Lesson 13: Practice Problems The volume of this cone is 36 cubic units. Name What is the volume of a cylinder with the same radius and the same
Six less than the product of a number n and 1/3 is no more than 95
Fill in the blanks so that the equation has infinitely many solutions. 12x + 2 -4x = _ (2x + _ )
1 of estion All of the following terms are spelled correctly except. Select one: O A. tympanic. OB. labryinthitis. OC. otosclerosis. OD. acoustic.
A color-blind woman marries a man who has normal color vision. What are their chances of having a color-blind daughter? A. 0% B. 25% C. 75% D. 100%
I need help there’s a picture linked of the problem I need help with
How do you solve this
Do political orientations separate people
The question below refers to an investigation in which cells were cut so that one half of the cell fragments from each group were placed in containers under uni