castillogildardo82
castillogildardo82 castillogildardo82
  • 18-01-2022
  • Mathematics
contestada

3. Grapes cost $1.75 per pound how much do 0.4 pounds of grapes cost?

3 Grapes cost 175 per pound how much do 04 pounds of grapes cost class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-01-2022

Answer:

  $0.70

Step-by-step explanation:

The cost is found by multiplying the cost per pound by the number of pounds:

  $1.75/lb × 0.4 lb = $0.70

0.4 pounds of grapes cost $0.70.

Answer Link

Otras preguntas

You are a salesperson for acme toys. Every day you earn $30 plus two ninths of your sales. What dollar amount of sales do you need today to earn $100?
order each set of numbers from least to greatest 3/5,0.8,8%,7/10
The perimeter of a square is given. Write and solve an equation to find the length of each side of a square. 1.P=36 in.2.P=100 yd.
what do blobfish eat and what eats it?
what property of addition is shown in the following number sentence?Explain                  7 + (3+5) = (7+3) + 5
What are the similarities and differences between comparing whole numbers and comparing decimals?
whats the nearest 100 to 469019
Solve for x.79=[tex] 27^{x} [/tex]
what is 3a squared multiplied by 5a
What is 4d+1/d+9=-3/-2 we're doing proportions in my class right now. Please help