orlandriaandrews40ca orlandriaandrews40ca
  • 18-01-2022
  • Mathematics
contestada

eight ponds of potatoes cost $3.75. How much will 20 pounds cost?

Respuesta :

GeniusMaster55
GeniusMaster55 GeniusMaster55
  • 18-01-2022

Answer:

$9.38

Step-by-step explanation:

First, we have to find how much a single pound of potato costs.

3.75 / 8 = 0.46875

Since we know the cost of one pound, simply multiply it by 20 to find the cost of 20 pounds of potatoes.

0.46875 * 20 = 9.375

Answer Link
StudyFox229
StudyFox229 StudyFox229
  • 18-01-2022

Answer:

$15.20

Step-by-step explanation:

first you must find the cost of each potato per pound, which will be 76 cents per pound then you multiply by 20 and u get 15.2 which is the answer

pls brainelist if this helps

Answer Link

Otras preguntas

Graph the line using a point and a slope. Write the equation of each line. C) a line that contains point (0, −3) and perpendicular to another line whose slope i
y = - x2 + 1 and y = x2. At which approximate points are the two equations equal?
Whats the answer to -2(x+7)=28
Then, the dot ran from −66 to −17. What distance did it cover? If this run took the dot 7 minutes, what was its average speed?
The area of each circle
Consider the following image of Porphyromonas gingivalis viewed using transmission electron microscopy. A mutant strain of this bacterium that lacked the thin p
I need help! I’m really confused and really looking for the answers
please help !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
write the formula for calcium chloride​
Please, I am begging you to help... -3y + 9 = 19y - 2