efannin27 efannin27
  • 18-01-2022
  • Mathematics
contestada

Miguel bought 8 equally priced pens for $3.84.

How much will 15 of these pens cost?


$10.42

$7.20

$5.89

$2.05

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-01-2022

Answer:

  • For 15 pens, the cost is $7.2

Step-by-step explanation:

We know that:

  • 8 pens = $3.84

Work:

  • 8 pens = $3.84

Divide the RHS:

  • => 1 pen = 3.84/8
  • => 1 pen = 0.48

Multiply the RHS:

  • => 15 pens = 0.48 x 1
  • => 15 pens = $7.2

Hence, for 15 pens, the cost is $7.2

Hoped this helped.

[tex]BrainiacUser1357[/tex]

Answer Link
raddugas
raddugas raddugas
  • 18-01-2022
The cost of 15 pens is $7.20.


3.48 divided by 8 is 0.48. Multiply that by 15 and you get 7.2 or $7.20
Answer Link

Otras preguntas

Can two polynomials be subtracted such that the difference is a trinomial? If so, give an example. (1 point) O Yes. (3x + 3) - (3x + 2y + 3) O Yes. (3x + 3) - (
Calculate the number of phosphorus atoms in a 140 g sample of diphosphorus pentoxide . Be sure your answer has a unit symbol if necessary, and round it to signi
Select all of the terms that are "like." a.xy2 b.2xy c.x2 d.-xy e.2x2y f.xy
what is the value of x and y?
Round off 3.447 g to the nearest 1/100 g pls help
Increase £2400 by 9%
All of the orbitals in a given subshell have the same value of the __________ quantum number
Write down an example of the following: Creation
Discuss the role of women in society as portrayed in Pride and Prejudice. What statement does Jane Austen seem to make about women of her era and their options
we have as varied vegetation as climate and landforms​