mrs3pointerbocas mrs3pointerbocas
  • 18-01-2022
  • Mathematics
contestada

A 3-pack of juice boxes costs $2.10. A 9-pack of the same juice boxes costs $5.58. Which is the better deal?

Respuesta :

misteradam0312
misteradam0312 misteradam0312
  • 18-01-2022

The 9-pack of juice boxes is a better deal because buying a 3-pack of juice boxes 3 times costs more than buying the 9-pack.

Answer Link

Otras preguntas

Tickets to a play normally cost $60. The cost is $45 if reserved early. If total ticket sales to a particular play were $2,400, which equation best models the n
Which of the following is NOT needed in air for water condensation to occur? A. Temperature at the dew point B. Condensation nuclei C. Temperature inversion D.
Monica divorced Robert last year because she was not satisfied with the amount of money he earned and was distressed by their financial situation. Based on inst
Find the slope. -3/4x - 5
mentor is an antonym for what archetype
What is the correct answer -9+2a<3a
Lithium and nitrogen react in a combination reaction to produce lithium nitride: 6Li (s) + N2 (g) → 2Li3N (s) In a particular experiment, 4.00-g samples of ea
Explain how Marlowe creates meaning by associating Dr. Faustus’s magic with low humor. What are his intentions in doing so? Your answer should be at least 150 w
defonition of quarks
Tim drives at an average speed of 80km/h for 3hrs and 45mins how many km does he drive