27whitee21 27whitee21
  • 18-01-2022
  • Mathematics
contestada

5 lbs of apples cost $7.50. What is the cost per pound?

Respuesta :

astroooooooooooooooo astroooooooooooooooo
  • 18-01-2022

Answer:

1.50

Step-by-step explanation:

You divide by 7.50 and 5 and you will get 1.50

Answer Link
tanyiahamilton tanyiahamilton
  • 18-01-2022

Answer:1 Pound cost $2.50 while 10 pounds cost $25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

5 observation for solid cotton balls
Gloria has a lunch account in the school cafeteria. The balance, f(x), in her account can be represented by the function f(x) = –1.50x + 40, where x is the numb
You Guys Are Smart Please Help!A scuba diver dove from the surface of the ocean to an elevation of −49 9/10 feet at a rate of −15.4 feet per minute. After spe
Can anyone help?? Please
2.6 as a mixed number
A 4-pound bag of sugar contains 454 one-teaspoon servings and costs $3.49. A batch of muffins uses 1/4 cup of sugar. How many batches can you make if you use al
How could this drawing be improved? give critical feedback.
solve for x: -5|x+1|=10
The weather station has issued a warning because there is a tornado in your area. It is traveling northwest at 30 miles per hour. This information describes the
what is four and fifteen thousandths using base ten numerials