mowens0713 mowens0713
  • 19-01-2022
  • Mathematics
contestada

Cost of 2 lbs of apples is $ 4.50. What is the cost of 5 lbs of apples in $?
Group of answer choices

Respuesta :

mbayanna03 mbayanna03
  • 19-01-2022
$11.25 If 2lb is $4.50 that means each pound is $2.25. Multiply $2.25 by 5 and you get $11.25.
Answer Link

Otras preguntas

Kim got her pay raise, and her hourly pay went from $12 to $14. Jane also got a raise, and her hourly pay raise went from $13 to $15. Who had a higher percent c
Which of the following means "the general willingness of consumers to buy a specific quantity of a product at different prices"? A. supply B. demand C. q
Ayuda por favor no entiendo esta pregunta?????
In the reading, I Know Why the Caged Bird Sings, Marguerite views Mrs. Flowers as a larger than life personality. Which quote from the text most strongly suppor
what is the resultant of the vecotors shown?
i need help with #2 please help it’s due tomorrow
Free writing is a tool used to
Which of the following is one stage of the cell cycle? Options- Cytokinesis Multiplication Photosynthesis Respiration
Right? Image attached
The decomposition of water into hydrogen gas H2 and oxygen gas O2 can be modeled by the balanced chemical equation A) H2 + O2 → H2O B) H2O → H2 + O2 C) 2H2 +