Seudónimo Seudónimo
  • 17-01-2017
  • Mathematics
contestada

which is a better buy? 32 oz for $1.99 or 50 oz for $2.49

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-01-2017
50 oz for $2.49 is the better buy because the unit rate for 32 oz for $1.99 is $0.06 per oz and the unit rate for 50 oz for $2.49 is $0.05 per oz
Answer Link

Otras preguntas

if salt was removed from water near the poles, the water near the poles would?
Given the functions f(x) = x2 + 6x − 1, g(x) = –x2 + 2, and h(x) = 2x2 − 4x + 3, rank them from least to greatest based on their axis of symmetry. a. f(x), g(x
C + (4 - 3c) - 2 = 0
which of the following best describes the Huguenots? A.Acadian B.French Protestant C.English Anglican D. German Catholic
Factor the polynomial , please show how you got answers
What is the sum of the geometric series 20 + 21 + 22 + 23 + 23 + 24 + … + 29? a. 1,023 b. 511 c. 2,407 d. 1,012
Determine whether the system of linear equations has one and only one solution, infinitely many solutions, or no solution. Find all solutions whenever they exis
What happened in China in the period between Han and the Sui dynasties?
According to the United States constitution, which action would be the most appropriate for the state government a. Printing newly designed $20 bills b. Estab
The past tense of the verb go is a. went. b. going. c. go. d. gone.