Seudónimo Seudónimo
  • 17-01-2017
  • Mathematics
contestada

Alicia bought 3.8 pounds of cashews for $15.74. About how much was the cost per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-01-2017
Hello.

To find this answer, you must divide $15.74 by 3.8 lbs. The full answer is 4.14210526. So it was about $4. 

The answer IS reasonable because $4 x 3.8 = 15.2 
15.2 IS close to $15.74 

Have a great day :) 
Answer Link
fogg1225
fogg1225 fogg1225
  • 17-01-2017
3 dollars at most 
i hope this helped

Answer Link

Otras preguntas

Write an equation for each line in slope-intercept form.
If you develop a simple theory about how much water people drink in the summer relative to how much they drink in the winter, will your theory be correct for al
How does the provision for and the protection of individual rights and freedoms consume government resources of time and money? Since these are in effect the pe
Find the equation of the linear function k that has k ( 8 ) = 18 and that is parallel to g ( t ) = 5/16t − 40
Help please!! I need to turn this in by tomorrow!!!​
what are the signers of the declaration of dependence winning willing to loose by declaring their Independence from England​
How did the process of U.S. expansion change over time?
What is this equation as an expression? One minus one divided by x.
(8x3−9)3=5832what dose x equle
how did immigrants contribute to a diverse American culture