Seudónimo Seudónimo
  • 17-01-2017
  • Mathematics
contestada

16-ounces of ground turkey costs $2.40. How much does 1-ounce cost?

Respuesta :

bcalle
bcalle bcalle
  • 17-01-2017
2.40 / 16 would give you the unit cost per ounce.
Each ounce costs $.15 OR 15 cents.
Answer Link
niahpink16
niahpink16 niahpink16
  • 17-01-2017
Divide 2.40 by 16 to get 1 oz
The answer is $0.15
Answer Link

Otras preguntas

Sophia wants to find out whether people like a new airport .she surveyed 20 people who work at the airport one morning in March to find their opinion of the air
3. Hydrochloric acid is used to clean metals. The acid reacts with the oxide layer on the surface of the metal, forming a salt and water. Which word describes t
Maria has $39.00 that she can spend on school supplies. If she spends $18.00 on pens and pencils, how many packs of notebook paper can she buy if the notebook p
13. Nine less than a number is no more than 8 and is no less than 3.
A child weighing 25 Ib is to receive 4 mg of phenytoin per kg of body weight daily as an anticonvulsant. How many milliliters of pediatric phenytoin suspention
Which substance/s have covalent bond? Explain your answer.​
Question 10Which of the following(s) is/are the products of the light reactions of photosynthesis?AATP only​
If a receptionist can increase the average transaction per client by $15, and the veterinary practice sees 40 clients per day, how much additional money has the
Perform the indicated operation. (2x-4y)(2x+4y)
How did muckrakers influence government policy during the Progressive Era?