everalonso77
everalonso77 everalonso77
  • 17-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pound of candy at the store costs $3.59.
I want to buy 6 pounds of candy. How much will it cost to buy the candy?
(PLEASE HELP)

Respuesta :

ar999
ar999 ar999
  • 17-02-2022
3.59*6=21.54 so it’ll cost $21.54 to buy 6 pounds of candy.
Answer Link
walshyboi0987
walshyboi0987 walshyboi0987
  • 17-02-2022

Answer:

21.54

Step-by-step explanation:

You multiply the amount a pound of candy costs by 6

Answer Link

Otras preguntas

At which two locations would velocity of the stream be the greatest?
A farmer ties 4 bags on his mule. If the mule can carry up to 200 lb and each bag weighs 30 lb, how many more bags can the mule carry?
Daryl has a total of 160 National Football League (NFL) trading cards from both the American Football Conference (AFC) and the National Football Conference (NFC
What trend emphasized the need for Christians to be concerned for the salvation of society, and not simply individual souls?
What is a wave and what does it do
Rita sells beaded necklaces. Each large necklace sells for $5.40 and each small necklace sells for $5.10 . How much will she earn from selling 7 large necklaces
r^2+3r+5-r^3/r is a quadratic/cubic/linear polynomial?
breach ('brēch) noun [English] a violation of a law or a contract a gap made in a wall, fortification, or line of soldiers a break in accustomed friendly relati
Which of these amendments will MOST help someone who has been accused of a crime? A) the First Amendment Reactivate B) the Sixth Amendment C) the Tenth Amendm
In the diagram, which angle is part of a linear pair and part of a vertical pair?