Seudónimo Seudónimo
  • 18-02-2022
  • Mathematics
contestada

(show ur work) A store had pears on sale for $1.50 a pound. Roberta spent $11.25. on pears. How many pounds did she buy?

Respuesta :

Fashiondiva88
Fashiondiva88 Fashiondiva88
  • 18-02-2022

Answer:

$11.25

Step-by-step explanation:

The most important part of this equation is $1.50 a pound.

To find the pounds that equal to $11.25, I just multiplied. Since it's $1.50 per pound, no whole number will equal to $11.25. So, I tried 7.5

$1.50 x 7.5 = $11.25

Answer Link

Otras preguntas

Justin and Desiree each wrote a ratio comparing the numbers of students and tables in their classroom. There are 6 tables in the room with 4 students at each ta
What is 75% of 35800
Why are protons and neutrons collectively known as nucleons? ​
Can anyone please help me with this question?
how to find the altitude of a triangle
speech on world hunger​
Susan is a software salesperson. Her base salary is $2300 and she makes $60 more for every copy of Math is Fun she sells. Her total pay, P (in dollars), after s
3. Description of the different types of land use
Eating too much stops you from eating. Seeing too much stops you from seeing. Feeling too much stops you from feeling. What is it?
2x+3y=1 x2+xy=10 Want answer