Seudónimo Seudónimo
  • 20-01-2017
  • Mathematics
contestada

If four pounds of a certain candy cost $10, how many pounds of that candy can be purchased for $12?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-01-2017
30 pounds cause 10 divided by 4 is 2.5 and 2.5x 12 is 30 and 30 divided by 2.5 is 12
Answer Link
Аноним Аноним
  • 20-01-2017
For $10, it is = 4
For 1, it is = 4/10

Now, for $12, it would be: 4/10 * 12 = 2/5 * 12 = 24/5 = 4.8

In short, Your Answer would be 24/5 or 4.8 Pounds

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!! _____ are passed from parents to offspring, determining an offsprings traits. A. chromosomes B. nuclei C. proteins
Choose the correct answer for the amount of interest earned in the following simple interest problem. A deposit of $4,000 at 9.5% for 270 days
The respiratory system depends on the nervous system for signals to?
Item 16 Solve the equation. −49f=−3
When it was founded, Al Qaeda was driven by the goal of restoring?
The product of a + 3b and –a2 + 4ab + 2b is –a3 + xa2b + 2ab + 12ab2 + yb2. What are the values of x and y in the expression?
Look at the descriptions of each leader in the table. Add the name of the correct leader next to each description. You’ve already read about most of these leade
What are Aristotle’s three main means of persuasion? A. rhetoric, aesthetics, expertise B.ethos, logos, pathos C.analogy, allusion, parable, D.inductive rea
Which of the following European powers had the largest army at the outbreak of ww1
describe the songhai society