galazymint
galazymint galazymint
  • 17-03-2022
  • Mathematics
contestada

If 7 notepads cost $4.55, what is the unit price of the notepads?​

Respuesta :

Nonportrit
Nonportrit Nonportrit
  • 17-03-2022

Answer:

[tex]0.65[/tex]

Step-by-step explanation:

Given the following question

7 notepads cost $4.55 what's the unit price?

Unit price is price per unit, we find the price per unit by dividing the total cost of the notepads by the total amount of the notepads which is 7.

[tex]unitp=cost\div quantity[/tex]
[tex]7n=4.55[/tex]
[tex]4.55\div7=0.65[/tex]
[tex]=0.65[/tex]

The unit price of the seven notepads is "$0.65."

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP ASAP what is 1.5 converted into a fraction
Can someone please answer. There is a picture. There is only one problem. Thank you so much!!!
According to John Locke rulers philosophers, enemies must respect the right of citizens
Which of the following was a motivation for European imperialism in the late 19th century
Can someone please answer. There is a picture. There is only one problem. Thank you so much!!!
When dealing with business analysis, when there is a graph of two linear equations, what is the point of intersection called?
Is air a molecule or a mixture
Work out the value of 2a + ay when a= 5 and y= -3
How are muslim and chinese calenders different?
Which of the following pairs of activity types can best help a dancer develop better stage performance