lace12345 lace12345
  • 17-03-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of 4 tins of beans costs £2.72
A pack of 9 tins of beans costs £6.39
Which pack gives the better value for money?
Justify your answer.

Respuesta :

tjschmitz6205
tjschmitz6205 tjschmitz6205
  • 17-03-2022

The pack of four is a better value.

All you need to do to get the price per tin is divide the price by the amount in the pack.

2.72/4=0.68

6.39/9=0.71

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an example of an adaptation? A.Birds that live near a highway learn not to fly away every time a car passes. B.The coloring of a monar
what are the best tips for writing an essay conclusion?
a spoon can sound like a bell .no ,this is not a riddle .its science. prove it .
Find the Surface Area of a cylinder with a base radius of 2 cm and a height of 3 cm. Use pi = 3.14
what is a transitive verb?
Which of the following is a requirement for a population to be in Hardy-Weinberg equilibrium? A.Immigration must outpace emigration. B.One allele must provide a
what is a persona non grata?
what does it mean if someone is your 'flesh and blood'?
Who are the Little Women?
what takes place when you inhale and exhale