5129952 5129952
  • 21-03-2022
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate of the
situation below:
You pay $20 for 4 tennis
balls.

Respuesta :

JimboCade
JimboCade JimboCade
  • 21-03-2022
the unit rate would be 5 because u would pay $5 for 1 tennis ball
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following did the North's General William T. Sherman accomplish in 1864? A. He killed General Joseph Johnston in battle. B. He conquered Atla
Explain the difference between pulmonary circulation, coronary circulation and systemic circulation.
(show your work please) There are 3 green balls, 5 red balls, and 2 blue balls in a box. One ball is randomly drawn, replaced and then another ball is drawn. W
For which of the following values of x is the function f(x)=
French: Write a complete sentence using the elements given. Make all the appropriate changes. 1. ton frère / toi / être / vous / grand / très / et
A bag has 15 white marbles and 12 blue marbles. Allison will randomly select 1 marble from this bag. What is the probability that she will select a blue marble?
what is the product of 14.5 and 20.2
When either trait in a dihybrid cross is homozygous recessive, what is that gene?
What is an object's final velocity if it has an initial velocity of +12meters/second with a constant acceleration of +14 meters/second² and has traveled 48 mete
An inclined plane allows you to do ________ work with ________ force. A. more, more B. less, less C. less, more D. more, less