vwasserzug0001
vwasserzug0001 vwasserzug0001
  • 16-05-2022
  • Mathematics
contestada

Grapes are on sale for $0.97 per pound and Bart wants to purchase 4 pounds of grapes. How much will he spend?

Respuesta :

evdiazsanch979 evdiazsanch979
  • 16-05-2022

Answer:

$3.88

Step-by-step explanation:

Answer Link
kaylabartman22 kaylabartman22
  • 16-05-2022
$3.88

0.97 multiplied by 4 gives you 3.88 :)
Answer Link

Otras preguntas

The periodic table shows that a carbon atom has six protons. This means that a carbon atom also has...
Rebecca scored 60 out of 75 in her end of year test. What percentage mark did her teacher give her?
reasons why using mirrors to generate electricity is not a common practice.
What type of lines are  4x + 8y = 10 and  4x - 2y = 21 ?
Materials that are poor conductors of thermal energy are called..... Materials that are good conductors of thermal energy are called ...
Number 13 please show me in the least steps possible
Cite examples of organisms that reproduce sexually and those that reproduce asexually
Consider the equation f(x)=-6x-1 and g(x)=4x^2 select the solution for (f+g)(x)
A cyclist accelerates from 0 m/s to 8 m/s in 3 seconds. What is his acceleration?
How do you write 7.208 in expanded notation form