Respuesta :

Answer:

The price per cup is $0.19

Step-by-step explanation:

In a quart there are 4 cups.

1.52÷4=0.38

But because there are 2 quarts you have to divide it by 2.

Which is 0.19

Thats the answer

Pls give Brainliest

Im desperate...