cspivey9856 cspivey9856
  • 18-05-2022
  • Mathematics
contestada

helppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp

helppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp class=

Respuesta :

ayadoesntlikemath
ayadoesntlikemath ayadoesntlikemath
  • 18-05-2022
You’re trying to find the better buy so you want to find out how much you’re paying per unit (in this case kg)

So you divide the price by the unit (kg)

And find the better buy by looking at which price is cheapest.

Your answer is the 7.48 kg bag


Hope this helps and good luck!!
Ver imagen ayadoesntlikemath
Answer Link

Otras preguntas

if each small tile cost 15 pesos & each big tile should emmanuel use to economize in tilin his floor? explain why
If T(n) = 2-7n, what is the 1st term?
How do I say.. I'm Watching television in German?
steps taken to conserve the flora and fauna of the country ?
Perform the indicated in operation and write in standard form. (2-3i)+(4+8i)
the model an=395n +5419 describes the cost of tution and fees at public colleges in academic year n, where n=1 corresponds to the school year ending in 2007,n=2
how to solve 42-13 1/6
What is 5x - 3 = 17?
What word describes the moving of animals from one part of the world to another?
increase £680 by 15%