lilbopeep111 lilbopeep111
  • 19-05-2022
  • Mathematics
contestada

A bottle of vanilla extract costs $1.28 & contains 48 teaspoons of extract. What is the cost per teaspoon?

Respuesta :

starrluna42 starrluna42
  • 19-05-2022

Answer:

about 3 cents

Step-by-step explanation:

1.28 divided by 48 = 0.02667

whihc orunds to 0.03

Answer Link

Otras preguntas

Why do clouds tend to form well above the ground? A. It is cooler up there. B. The air pressure is lower. C. That is the condensation point. D. The relative
How do you subtract unlike fractions?
Increase £60 by 120%
After September 11, 2001, the president requested and was granted additional powers to find terrorists and prevent future attacks. True or False?
A reason that millions of people left the Great Plains during the Great Depression was to find
Cuneiform is a type of _____. spinach writing soap architecture
What is the purpose of the conclusion? A. to introduce new information B. to restate the thesis statement C. to summarize the writer's point of view D. to prese
Leukocytes that respond to nonspecific foreign invaders are called phagocyteslymphocytesinterferons while phagocytesinterferonslymphocytes respond to specific i
A verb form ending in -ing and used as a noun is a(n) _____.
The swimming pool and the floor of your gym are similar in size. The pool is 75 feet long by 60 feet wide. What are possible dimensions for the gym floor?