kjackson59 kjackson59
  • 16-06-2022
  • Mathematics
contestada

help marking brainliest

help marking brainliest class=

Respuesta :

tanweeleong195oxyqwp
tanweeleong195oxyqwp tanweeleong195oxyqwp
  • 16-06-2022

Answer:

9-pack

Step-by-step explanation:

Price per roll for 4-pack = Pack price / Number of rolls in pack

= 2.25 / 4

= £0.56 (rounded off to nearest cent)

Price per roll for 9-pack = Pack price / Number of rolls in pack

= 4.50 / 9

= £0.50

From here, we can see the 9-pack is of better value.

Answer Link

Otras preguntas

DESCRIBE USING ROSTER METHOD MONTHS WITH 31 DAYS
How did the U.S. acquire the territories of California, Nevada, Utah, and parts of Arizona, New Mexico, Colorado, and Wyoming in 1848?
If a train travels m miles in h hours and 45 minutes, what is the average speed in miles per hour ?a)  m / (h + 3/4 ), b) m / 7h, c) m ( h + 3/4 ), d) ( m + 45
3x+9 -------- how do I solve this? 4x+12
what is a false analogy fallacy?
5/6 - 2/6 in simplest form
Yesterday we combined Hydrochloric Acid HCl with Sodium Hydroxide NaOH in a violent reaction that resulted in water H2O and common table salt NaCl. How many gra
If a train travels m miles in h hours and 45 minutes, what is the average speed in miles per hour ?a)  m / (h + 3/4 ), b) m / 7h, c) m ( h + 3/4 ), d) ( m + 45
how do i write a myth?
what is a false analogy fallacy?