jaydaashalei jaydaashalei
  • 16-06-2022
  • Mathematics
contestada

The cost of an apple is $1.20. What is the cost of 5 apples?

Respuesta :

ivanbozhurski ivanbozhurski
  • 16-06-2022
The cost of 5 apples is $6
Answer Link
sebastianholland08 sebastianholland08
  • 16-06-2022

Answer:

0.24

Step-by-step explanation:

$1.20 ÷ 5 = 0.24

To check that we are going to multiply [tex]5 x 0.24 = $1.20\\[/tex]

I hope this helps and have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

Why are two photosystems necessary?
What are some examples of autosomes?
Use the following statements to write a compound statement for each conjunction and disjunction. then find it's truth value. p: The square root of -64 = 8 q:
How do I solve for 6 1/3 + 5 3/10?
Why did Harold Godwinson win The Battle of Stamford Bridge?
How did women's political status change from 1770 to today
jenn will use 18 connecting cubes to make a model of a park. The model will be in the shape of a rectangle and will have  height of one cube.In how many differe
How do you solve this equation?  8x-y=16
What can sd friction do to moving objects
How do you solve this equation?  8x-y=16