ruben46029 ruben46029
  • 17-06-2022
  • Mathematics
contestada

Suppose you own a car that gets 35 miles per
gallon on gasoline that costs $1.25 per gallon. find the cost, x, of traveling 840 miles

Respuesta :

owenqinz
owenqinz owenqinz
  • 17-06-2022

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

840/35 = 24 gallons

24*1.25 = 30 dollars

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of this expression? (−8)3
What is the main idea of The Scarlet Ibis by James hurst
Simplify by performing long division.
Which of the following statements is included in the Bill of Rights? A. Citizens must practice Christianity as a religion. B. Only the military can bear and k
why should we preserve the tiger ?​
The Sun is 1.5 X 108 kilometers from Earth. 1.5 X 108 is written as in standard form.
What are the skills of a good primary school teacher
allery write in a sentence! 3. "Every society is transforming from primitive to modern. Do you agree with statement & write your opnion in a sentence. ​
4. Identify the adverb phrase in the following sentence: The boy on the beach threw the stone into the sea. a. b. on the beach into the sea threw the stone None
Find x ………….. ………….. …………..