kaiyaallen0
kaiyaallen0 kaiyaallen0
  • 16-08-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington bought 13,8 gallons of gas for $39.61, What was
The price of gas per gallon

Respuesta :

seokjinnie777
seokjinnie777 seokjinnie777
  • 16-08-2022

Answer:

$2.87/gallon (rounded to the nearest hundredth)

Step-by-step explanation:

13.8 gallons costs $39.61. To find the price per gallon, divide 39.61 by 13.8. 39.61 / 13.8 ≈ $2.87/gallon (rounded to the nearest hundredth)

Answer Link

Otras preguntas

the bill of rights was added to the constitution to limit the power of _____.
how did ponyboy dicribe himself
What is the similarity between 85,19,17,4 and 2..( it is not about math)
what is the sum of 10 cubed and 25 squared?
what percentage of people likely to have sensory loss
Which statement does not accurately describe the Hundred Years' War? A. At the end of the war, England lost all its territory in France except for the port of C
What is the most widely held ideal of the US political culture?
Moraines left by glaciers are different from deposits left by rivers because the rocks left behind are _____. organized and sorted unorganized and unsorted all
Which classical playwright wrote the drama Electra and often portrayed the Greek gods as cruel beings? A. Euripides B. Aeschylus C. Sophocles D. Aristophanes
How many weeks are in 8 years?