kantocrazy
kantocrazy kantocrazy
  • 18-08-2022
  • Mathematics
contestada

ryan bought 8 pens at 79 cents each what is his change if he pays with a 10​

Respuesta :

Medunno13
Medunno13 Medunno13
  • 18-08-2022

Answer:

$3.64

Step-by-step explanation:

Total cost: 8(0.79)=6.32

Change: 10-6.32=3.64

Answer Link
dg607648
dg607648 dg607648
  • 18-08-2022

Answer:

His change would be $3.68. 3 dollars and 68 cents

Step-by-step explanation:

8 times 0.79 is $6.32. Subtract $10 - $6.32 which is $3.68

Answer Link

Otras preguntas

Asap please and thank you.
how many pennies would be on the square labled H​? square A: 1 penny 2^0square B: 2 pennies 2^1square c: 4 pennies 2^2
How do you figure out Unit Conversions?
#15 fill in the following table regarding ions
PLZ help ASAP! Brainiest
Which of the following correctly defines translation?
Estimate the product of 78×21, choose a method​
A bakery offers a sale price of $3.00 for 3 muffins. What is the price per dozen?​
Une correctamente las parejas. 1. Hace dos horas Viajaremos por toda Latinoamérica. 2. Esta noche Salió el vuelo de Te
Which of the following is Not true regarding the role of women and minorities in the military during WW2? a. women served in combat b. The Tuskagee Airmen were