sweetdreams1229 sweetdreams1229
  • 18-08-2022
  • Mathematics
contestada

Ten yards of a particular kind of wire cost $15.30. What is the cost of the wire per
foot?
O $5.10 per foot
o $4.59 per foot
O $1.53 per foot
O $0.51 per foot

Respuesta :

sewahhuston
sewahhuston sewahhuston
  • 23-08-2022

Answer:

$0.51 per foot

Step-by-step explanation:

cost/yards=15.30/10=1.53 per yard.

3 yards in a foot

1.53/3=.51 per foot

Answer Link

Otras preguntas

How did a warming climate 12,000 to 10,000 years ago impact the Paleo-Indians living in the Americas at the time? a. Paleo-Indians lost land to rising sea level
Making realistic goals is an important part of creating a healthy body image. How does one determine if a goal is realistic?
Which of the following BEST explains how theme and conflict are related? a. An internal conflict makes for a moral theme. b. The way a conflict is resolved ca
In this sentence, Wilson compares the German government to governments of the past. What is he hoping to convey?\
What is presipitation?
mabel's obsession centers around? A) A saucer filled with flies B) the rudeness of the other guests C) the dress she has worn to the party or D) Miss Milan's ho
Which is the quickest way to change the font color in multiple, randomly located cells in a worksheet?
how do you write the mixed number shown as a fraction greater than 1?
Sue set up a lemonade stand and sold 10 glasses of lemonade in the first hour. Her sales increased at the rate of 20% per hour for the next n hours. Which funct
Why is preventing pollution at its source the first strategy in minimizing environmental risk? a. It is easier and more effective to prevent pollution than to c