jojefffff jojefffff
  • 20-08-2022
  • Mathematics
contestada

A health food company is going to make a 600-pound batch of its 'Superfood Blend', which costs $16.35 per pound. This blend consists of whey protein, which costs $10.25 per pound, and powdered spirulina, which costs $22.45 per pound. How many pounds of each should be used to make the blend?

Respuesta :

Otras preguntas

How do you subtract percents
how to simplify 8/13 - 25/13 into mixed number fraction?
A collection of quarters and dimes is worth $18.30. There are 111 coins in all. How many of each coin are there? [?] quarters [?] dimes
Why does Jerry sell his Grover Cleveland card? A. He already has two other Grover Cleveland cards thanks to Rollie Tremaine. B. He realizes that he needs an Abr
define representation by population
simplify fraction 40/85
Let f(x) = 2x, g(x) = x2 + 2, and h(x) = -4x + 3. Find the composite function.
Which English king who ruled for three decades increased the power of the monarchy by asserting his authority over local lords and reforming his country's legal
List at least three examples of the way the Christian church exercised authority, influenced daily life, and offered hope in Europe during the Middle Ages.
Which Han dynasty invention made books possible?