skateraries2445 skateraries2445
  • 20-09-2022
  • Mathematics
contestada

Justin purchased a 20 pound pumpkin for $9.80. How much did she pay per pound? show your work!​

Respuesta :

siyabhakta1934 siyabhakta1934
  • 20-09-2022
9.80 divided by 20 is 2.1
Answer Link
jjjjjjjjjjjjjjjooooo
jjjjjjjjjjjjjjjooooo jjjjjjjjjjjjjjjooooo
  • 20-09-2022

Answer: so Justin pays 0.49 per pound for each pumpkin

Give me brainliest if it is correct

Step-by-step explanation: so Justin a 20 purchased a pound Pumpkin for 9.80 so first

you put [tex]\frac{9.8}{20}[/tex] and when you divide you get  0.49

Answer Link

Otras preguntas

a similarity between the separation of powers a system of checks and balances and Federalism is the they
a sum of money is divided between isha and roger in the ratio 2:3. if isha's share is $600, find roger's share
There are multiple chickens and rabbits in a cage. There are 72 heads and 200 feet inside of the cage. How many chickens and how many rabbits
The competitive exclusion principle states that _______. a. more than two organisms are capable of filling the same niche b. competition between species never l
what is the most peaceful country on Earth??
what did Give me a place to stand on and i will move the earth. mean
In what year was the first presidential "East Egg Roll" at the White House?
what is th smallest number that can be made using these digits 4278
What involves two sets of variables. Please check my answers.
Need help please, thanks! A map has a scale of 1 inch:18 kilometers. Three distances on the map are listed in the chart below. Drag an actual distance into e