shaunterrianluke shaunterrianluke
  • 20-09-2022
  • Mathematics
contestada

She pays a total of $59.53. She pays a total of $6.49 for the ice cream. She buys 8 bags of oranges that each cost the same amount.

Respuesta :

ireneportillo1211
ireneportillo1211 ireneportillo1211
  • 20-09-2022

Answer:

price of oranges is 6.63

Step-by-step explanation:

1)59.53-6.49=53.04

2) 53.04/8=6.63

Answer Link

Otras preguntas

Please Answer.Dont show the work. Just please explain the work and how to get the answer.Water comes out of Leigh's garden hose at a rate of 1 gallon per of a m
Explain in your own words how the Cell Theory is an example of a scientific theory.
Help i give brainlyest Why did James Oglethorpe found the Georgia Colony? •As a place to rehabilitate debtors •As a self-governing colony •As punishment for not
What is Shakespeare’s epitaph?
solve : 2x - 5 < 5x - 22
What must be a factor of the polynomial function f(x) graphed on the coordinate plane below? On a coordinate plane, a cubic function crosses the x-axis at (nega
Use the Intermediate Value Theorem to show that there is a root of the given equation in the specified interval. ex = 3 − 2x, (0, 1) The equation ex = 3 − 2x is
The ratio of adult cats to kittens at a pet care center on Monday was 5:4 there were 36 kittens there that day Sunday 46 adult cats were at the Pet Care Center
Which of the following relationships does NOT represent y as a function of x ? a) y^3 = x b) y = 1/x c) y = x^2 d) y^2 = x
2. Write AND simplify an expression showing how many times farther Neptune is from the Sun than Mercury. Write the result in scientific notation. (to write an e