cindyecheverria
cindyecheverria cindyecheverria
  • 17-10-2022
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles. A 7-ounce package costs $2.59. A 15-ounce package costs $5.25. A 22-ounce package
costs $8.36. Which package is the best buy?

Respuesta :

Otras preguntas

3/4 (8x)-x=-2 (x-7) what is the solution of the equation
Why are archaea in a different domain from bacteria apex?
A researcher wonders whether an acidic environment affects the growth of frogs. She varies the pH in five different tanks containing ten tadpoles each, and meas
How does the phrase "Thou shall have no other gods before Me" relate to monotheism?
You 495 miles from home and you are driving toward home at an average of 45mph. How long will it take to drive home if you maintain the same speed? (Hint: Wh
Compare √42 and √58 plotted on the number line. What is the approximate difference in tenths between the two values?
Solve 3x − x + 2 = 12. −5 4 7 5
Danielle needs to walk 2.5 miles. If she wants to reach her destination in 30 minutes (1/2hour), how fast does she need to walk?
What turned the tide of World War II?        A. The United States and Russia joined the war.   B. The Allies invaded Normandy and forced Germany to surrender.
Several uses of fungi are