migg12 migg12
  • 17-11-2022
  • Business
contestada

Shevlin Enterprises purchased 60,000 gallons of direct materials during the year at a price of $2.75 per gallon. Shevlin's direct
materials price variance was $6,000 Unfavorable.

Calculate the standard price per gallon of direct materials. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 15.25.)

Standard price $_____/gal

Respuesta :

Otras preguntas

Explain how members of the Care Team work together to care for an athlete?
The sum of a rational number and a rational number is rational. A.Always True B.Sometimes True C.Never True
The volume of a sphere
What is your hypothesis (or hypotheses) for this experiment?(physically science lab report)​
What does illusionism in a conceptual sense mean for cultures outside the Western aesthetic?
Question 6 (20 points) (01.07 HC) Using your own knowledge of politics and events in recent years, develop the fourth paragraph of the essay (reproduced below),
19. Combine these two sentences using a comma and coordinating conjunction. Mr. Stratton wishes that we loved English as much as he does. He also hopes that we
What is the natural history of the Mississippi River? ​
6th grade math please help​
The triangle trade involved which of the following? A. Africans B. Native Americans C. Asians