ghaddock ghaddock
  • 16-12-2022
  • Mathematics
contestada

Joshua shops at Super Mart. He buys 3 pounds of apples and 2 pounds of bananas for $5. Keshawn also shops at Super Mart. He buys 9 pounds of apples 6 pounds of bananas for $18. If possible, find the cost of apples and bananas per pound.

Respuesta :

Otras preguntas

From a set of eight marbles, five red and three white, we choose one at random. What are the odds in favor of choosing a red marble?
Which structure releases hormones that signal the tissue lining the uterus to thicken? A. Corpus luteum B. Developing follicle C. Fallopian tube D. Hypothalamus
If a number increases from 47 to 70.5 what is the rate of increase?
2loga(3)+loga(5)=loga(x)
Which list includes three types of chemical formulas for organic compounds? 1. covalent, metallic, isotopic 2. covalent, metallic, molecular 3. empirical, struc
What is twenty five divided by an unknown number plus three equals eight
what chinese philosophy tries to balance yin and yang
is earthquake fast or slow
If R number 1=7 and R number 2 =5 what is the resistance of the circuit?
What is true about the element francium (Fr, atomic number 87)? More than one can be true A) It has seven valence electrons. B) It is likely to form ionic bonds