Monkeybanana09
Monkeybanana09 Monkeybanana09
  • 16-12-2022
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds Write the price as a unit rate.

A $1.20/3 lb
B $3.60/3 lb
C 3.60/1 lb
D 1.20/1 lb

Respuesta :

Otras preguntas

Why was the Indian removal act of 1839 passed
What is the unit of force
A yard cleanup service charges a $345 fee plus $16.25 per hour. Another cleanup service charges a $213 fee plus $24.50 per hour. How long is a job for which the
Shelly took an online intelligence test ans was given one score to represent her intelligence. According to Spearman, this would represent her:
The table displays the scores of students on a recent exam. Find the mean of the scores to the nearest 10th. Score Number of Students 75 5 80 7 85 7 90 6 95 4
An individual heterozygous for cystic fibrosis (i.e., no disease sign) ____________________. A. cannot have children with cystic fibrosis B. is a carrier of cys
Does the "Almighty God" passage in the Preamble violates the principle/policy of Separation of Church and State i.e. the State should not promote any official r
The ____________ and brain make up the central nervous system. The spinal cord extends through the vertebral canal and is composed of an inner ____________ regi
OLZ HELP ILL MARK AS BRAINLESTfind the slope​
Reagan’s proposal for a massive tax cut received an unexpected boost due to a surge in his popularity following the U. S. Invasion of Grenada. a failed assassi