407640 407640
  • 16-12-2022
  • Mathematics
contestada

At one gas station, gas costs $2.75 per gallon. Write an equations that related the total cost. c, to the number of the gallons of gas purchase,g.

Respuesta :

Otras preguntas

Lisa says she could pay 600 ft.² in 3 1/2 hours. What is the number of square feet she must paint each hour to get the job done in time? Round to the nearest hu
What is an extrovert
Which expression means the same as “subtract 3 from 7 and then multiply by 4
What is the name of the upper layer of the mantle that is coolest
alternative to bootstrap
Which question can be answered by finding 2 1/2÷1/2? Pick a answer You have 2 1/2 cups of juice and drink 1/2 cup. How much juice remains? How many 1/2-cup serv
Underline each of the nouns in the following sentences the a. The airplane dived from the clouds b. Bernard hurried to the station c. Mr.smith boarded the train
A man has a power of 90 W and mass 60 kg runs up a staircase in 40 s. If each staircase is 20cm high find the number of steps? (physics grade 9- GRAVITATION)
ron is an essential mineral needed for your body. Which green vegetables are high in iron? What body system is dependent on a constant supply of iron, and what
calculate the molar mass of aspirin, C9H8O4