lilljunc lilljunc
  • 19-12-2022
  • Mathematics
contestada

The cost of a burger is $4.50. The cost of a soda is $.75. Greg wants to treat some friends to lunch. If he has $40, how many people can he buy lunch for? Use “let” statements and inequalities in your answer.

Respuesta :

Otras preguntas

Arrange the following legislation that was passed after the Civil War in the proper chronological order roman Reconstruction Act Wade-Davis Bill Fifteenth Amend
How to work work this problem
Why have countries agreed not to use the resources of antarctica?
What is the sum of 433 and 27?
Use the following quote from Benjamin Franklin to answer the question below: "A house is not a home unless it contains food and fire for the mind as well as the
how do you solve 18?
It takes you 0.8 of a minute to read each page of your health book. It takes you 5.5 minutes to take the test at the end. How long will it take you to read 6.25
Maple syrup, which comes from the sap of maple trees, contains water and natural sugars. It's a clear, brown liquid and the sugars can’t be separated by filtrat
What happened as a result of the so called intolerable acts
after conquering new territory caliphates of the islamic empire often established mosques this demonstrates their desire to