katarinashultz79 katarinashultz79
  • 19-01-2023
  • Mathematics
contestada

A grocery store has increased its prices over time, since they opened. In their 3rd year the price per pound of apples was $0.25. Currently in their 13th year the price per pound of apples is $0.75.
what is the equation of the line that would represent the price increase per pound of apples over time.

Respuesta :

Otras preguntas

if g(x)=2x+1 and f(x)=3-x find f(g(2))
How do you compute the net force acting on the rope in a game of tug of war?
George listens to music while studying for his biology test. while he studies he nods his head in tune with the music. over time, george realizes he likes biolo
What did alexander the great do to unify his empire?
HELP ME WITH THIS PICTURE
Find the area of the following shape, you must show all work to recieve credit,
Who owns the house in the sentence below? The realtor rented out Jill’s house to help Kim. A. Jill B. Kim C. both Jill and Kim D. the realtor
What did thomas hobbes believe was the basic nature of human beings?
The variety of genes within a species or population is called the
Which development resulted in increased population and permanent settlements among georgia's prehistoric natives americans?