quandaledingle111809 quandaledingle111809
  • 20-01-2023
  • Mathematics
contestada

A certain brand of coffee comes in two sizes. A 10.5 -ounce package costs $2.99. A 29.9-ounce package costs 7.98. Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

Otras preguntas

whats 11 divided by 1/4
The base of a right prism is a square with edge 4 . The volume is 128 . The height is ?
How important is the poem's message in your life? Poem.Titled "The Seven Ages Of Man"
If n is negative, all But which of the following must also be negative ??a) n5, b) n3, c) 1/n, d) 1/n2, e) 1/n3
How important is the poem's message in your life? Poem.Titled "The Seven Ages Of Man"
what is a reporting verb?
An 81 kg stuntman jumps from the top of a building 29 m above a catching net. Assuming that air resistance exerts a 100 N force on the stuntman as he falls, det
what is an appositive?
collect data (in decibels) of 10 different things in term of loudness. Arrange the data in ascending order & find mean, median & mode for the same.
does the equation x^2+y=1 define y as a function of x