saidieluding
saidieluding saidieluding
  • 17-03-2017
  • Mathematics
contestada

Denise bought 5.2 pounds of rice for $5.29. using the unit rate, how much would 2 pounds of rice cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-03-2017
first step divide 5.29 by 5.2 so it's x/2
* each side by (5.2)(2)
(2)(5.29)=5.2x
divide each side by 5.2
2.034=x 
2.03=2 lb
Answer Link

Otras preguntas

the digit 4 in 49,308 has a value as much as the 4 in 4,061
what is 15% of 375?
write in simplest form: 0.2:0.3
China, with its one child policy and family planning policies, has been able to dramatically reduce fertility rates. True False
What are 8 consecutive numbers with a sum of 108
mia buys 3 gallons of gas that cost d (variable for dollars) dollars par gallon. Bob buys g (variable for gallons) gallons of gas that cost 3 dollars per gallon
What are 8 consecutive numbers with a sum of 108
Which Norse god was the god of thunder and good luck? A. Frey B. Odin C. Thor
what is 15% of 375?
Oil flows upward in the wick of a lantern because of the liquid property called A. density. B. meniscusity. C. viscosity. D. capillarity.