Evettecintron
Evettecintron Evettecintron
  • 20-03-2017
  • Mathematics
contestada

A 500-gram bag of granola costs $4, and a 2-kilogram bag of granola cost $15. What is the least expensive way to buy 2,000 grams of granola

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 20-03-2017
By the 500 gram packages...4(2000/500)=$16

By the 2 kg package... 15(2000/2000)=$15
Answer Link

Otras preguntas

Johnathan has a bag that contains 10 blue marbles 6 green marbles and 8 yellow marbles he selects one at random What is the probability that the marble is red
what is the circumference?​
What predictions can you make about the reaction of the United States to Japanese imperialism
en las siguientes oraciones señala el verbo y determina si lleva uno o varios complementos. a)cerro las puertas de la casa con cuidado b)esa enigmatica sonrisa
"You cannot become who you want to be by remaining who you are". What's the author's message? Explain.Restate the quote in your own words. Connect this quote t
Thesis statement: Because so many teens are preoccupied with movies and music, educators must incorporate media into their classroom lessons. Conclusion paragra
find the variable pls help
ANSWER NOW WILL GIVE BRIANLIENSTIEN NO BOTS!! What is the speaker’s view of the custom of seclusion? It is a relic from an ancient people that should be studied
If x:6 as 3:9, then x is equal to
Write a letter to me / your parents a friend and use all the tenses (Presente , Preterito , Imperfecto Futuro , Condicional, Presente de Subjuntivo and Imperfec