ecm824forever ecm824forever
  • 20-05-2023
  • Mathematics
contestada

Jane and Sophia went to the corner store where packages of gum cost $0.85 each and candy bars cost $0.60 each. They spent $15.00 and bought 4 more packages of gum than candy bars. How many packages of gum did they buy?

Respuesta :

Otras preguntas

Find 3 consecutive even numbers where the product of the smaller two numbers is 40 less than the square of the largest number.
simplify complex fraction3/4 + 1/3/1/6 + 3/4
The measure of one angle of a parallelogram is 40 more than 3 times another. Find the measure of each angle.
how do you write 13065.01 in word form
Simplify (3x - 5) + (3x + 6).
The radii of Earth and Pluto are 6,371 kilometers and 1,161 kilometers, respectively. Approximately how many spheres the size of Pluto does it take to have the
'Word Problems Involving Products and Factoring' Find two consecutive positive numbers such that the product of the sum and difference of the numbers plus 8 is
Is it possible to construct a triangle with side lengths of 6 cm, 11 cm, and 13 cm?
A van travels 220 miles on 10 gallons of gas. Find how many gallons the van needs to travel 550 miles
Sam is 5 years old. His older brother, Tom, is three times as old as Sam. When Sam is 20, how old will Tom be?