babyshafait babyshafait
  • 17-04-2017
  • Mathematics
contestada

Chicken cutlets are on sale for$ 3.48 per pound how much will it cost to buy 3.5 pounds of chicken cutlets

Respuesta :

chloboho
chloboho chloboho
  • 17-04-2017
You would take the number of pounds you want to buy (3.5) and multiply it by how much it costs per pound ($3.48).
It will look like this
(3.5)(3.48)
Answer Link

Otras preguntas

How do I find the unit rate of $7.96 for 5 pounds?
What is ____ divided 12 = 3? What is the answer to the blank?
-2(n+7)=15 how do you solve this problem
What would happen to the brightness of the bulb in the following circuit as I increase the resistance of the variable resistor? Explain your answer
Points of intersection??? a)x^2+y^2=5 x-y=1 b)y=x^3-4x y=-(x+2) c)y=x^3-2x^2+x-1 d)x=3-y^2 y=x-1
What is the greatest negative integer
Solve each equation 1/14(3x-2)=x+10/10
what led to the start of early civilizations
effective teamwork and high productiivity are good indications of postive1.socializing2.productivity goals3.horizontal relantionship4.reinforcement
two data sets have the same mean. can you assume that the ranges of the two data sets are about the same? give an example to justify your answer.