Pleasehelpmeh1 Pleasehelpmeh1
  • 17-04-2017
  • Mathematics
contestada

Detergent costs $4 per box. Kendra graphs the equation that gives the cost y of buying x boxes of detergent. What is the equation?

Respuesta :

yoloswaggs51
yoloswaggs51 yoloswaggs51
  • 17-04-2017
y=4x

Y, the total price
The price is equal to 4×x
x is the number of boxes that Kendra buys
Answer Link
isaellis84
isaellis84 isaellis84
  • 17-04-2017
The answer to your question would be Y=$4(X) because in order to find your total cost(Y) you would have to multiply the # of boxes(X) By the price per box($4).
Answer Link

Otras preguntas

Which is one difference between visible and non-visible light.
Simplifying expressions just the answers please
2. Vince is a member of a card club. He pays a fixed fee of $55 annually He must pay $9 for every game he attends. He attended 12 games this year. What is the t
6. Find the value of each missing variable.
ABC is a right angled triangle with shorter sides 6cm and 8cm K,L,M are the midpoints of the triangle ABC what is the perimeter of the triangle K,L,M
Rong Huang can buy 4 books with 2/9 of his money. He can buy another 8 such books and 2 identical bags with the rest of his money. How many such bags can he buy
Find the measure of each angle in Triangle ABC. m∠a=(50−x)°m∠b=(9x−40)°m∠c=90°
50 points if you want it
What did the military dictatorships of Germany, Italy, and Japan want to accomplish in the 1930s?​
help its over due :(