lejla lejla
  • 18-03-2015
  • Mathematics
contestada

if a kilogram of wheat flower is $6.What is the cost of 400 grams of flour

Respuesta :

Celine21 Celine21
  • 18-03-2015
1 kg = 1000 g

You can set it up as a proportion:
(1000g below is the measure of 1 kg.)
1000g/$6 = 400g/x
Find x.
Cross multiply:
x=(400*6)/1000= 2400/1000
x=2.4
It costs $2.40 to buy 400g of flour.
Answer Link

Otras preguntas

Worth 80 points!!! I forget energy shells
Jackie pays $20 every time she visits her doctor. she is covered by a(n) __________. hmo ipa indemnity plan could be any of these except the indemnity plan
Jodi bought some shirts for six dollars each. March bought some shirts for eight dollars each. The girl spent the same amount of money on shirts. What is the le
Do Penguins Have Knees?
Which of the following most accurately describes the Egyptians' religious beliefs in regards to the pharaoh?
LEPIDUS:Upon condition Publius shall not live,Who is your sister’s son, Mark Antony.ANTONY:He shall not live. Look, with a spot I da** him.But Lepidus, go you t
A company chooses 34 schools and gives each one 432 free laptops how many free laptops does the company give away
There are 4 colas, 1 ginger ale, 7 root beers, and 6 cherry sodas in a cooler. What are the odds in favor of choosing a ginger ale? give your answer as a ratio
26+6x is grater then or equal to 4(x+15) X >-17 x >17 X >15 X < 20.5
451 ÷ 1.7 = what is the answer?