Arly15 Arly15
  • 18-05-2017
  • Mathematics
contestada

Which is better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for 12.95

Respuesta :

bellis3382
bellis3382 bellis3382
  • 18-05-2017
3 pounds for $8.31, because the amount is cheaper
Answer Link
Tysen
Tysen Tysen
  • 18-05-2017
to find this answer you would divide the amount of money it cost by the amount you get.  doing this will get you the unit price

8.31/3=2.77

12.95/5=2.59

the better buy would be the 5 pounds for 12.95$ 
Answer Link

Otras preguntas

How can Congress initiate the formal constitutional amendment process?
Sara lives in Saudi Arabia. Which of the following is true of her government? A. A supreme leader is the head of the government. B. The government is a democrac
Which is not an African nation? Guinea Yemen Niger Cote d’Ivoire
The interaction between two objects that have mass is called what force?
The Battle of New Orleans brought great fame to Andrew Jackson. True or False
the restaurant on the pier at Monterey handed out samples of clam chowder. is the word samples a pronoun or a common noun?
what is 0.27 in simplest terms
which of the following best illustrates a pair of sentences that are joined by an understood relationship?
Industrial workers often labored: A. under ideal conditions. B. with unsafe machinery. C. in well-ventilated factories. D. for high wages.
quotes from revolutionary leaders about common sense