Seudónimo Seudónimo
  • 18-05-2017
  • Mathematics
contestada

A set of six pans cost $2.34 a set of 20 pens is sold at the same unit price what is the cost for 20 pens

Respuesta :

sammytime2 sammytime2
  • 18-05-2017
you set up a proportion of 2.34/6=x/20
then you cross multiply and get 6x=46.8
then you divide by 6 to isolate x and you get 7.8
so your answer would be $7.80
Answer Link

Otras preguntas

What is x in 4x+4=5x+45
How were the precolonial kingdoms of west africa similar from the precolonial kingdoms of southern africa?
The ninja cats fought each other 94 times. Round 94 to the nearest hundred. 90 110 0 100
can someone please write me a quadratic equation then explain on how they got their answer??
How did the Truman doctorine address the issue of communist expansion?
Alex has no one o his side no one understands him and his mom slaps him every time he he messes up, Alex has NO friends , CRIES HIMSELF TO SLEEP Every NIGHT CAU
Theory #1 -Based on the discovery of a 240-million-year-old fossil archosaur, paleontologists theorize that dinosaurs split off early from the crocodile family
A companys profit motive beneits consumers by ensuring the products and services they need are availabe at a high quality. What is this describing
what are the difference between the elimination method, graphing method and the substitution method
If a chicken says, "All chickens are liars" is the chicken telling the truth? its for an essay