ineedhalpinmath ineedhalpinmath
  • 18-05-2017
  • Mathematics
contestada

A Fruit Stand sells 6 oranges for $3 and 3 grapefruits for $2.40 Lionel buys 10 oranges and 11 grapefruit how much Lionel spend on the fruit?

Respuesta :

bcalle
bcalle bcalle
  • 18-05-2017
$3/6 = .50 per orange
$2.40/3 = .80 per grapefruit

10(.50) + 11(.80) =
$5.00 + $8.80 = $13.80

Answer Link
TheNamelessWonder
TheNamelessWonder TheNamelessWonder
  • 18-05-2017
Lionel spent $9.50 on oranges and $8.80 on grapefruit. When added together, the total is $18.30. Hope this helped!!
Answer Link

Otras preguntas

name for the land given to corporation and college to build in the west
Who was president of the united States during operation iraqi freedom
Cinco menos tres cuartos x ?
([tex]( \sqrt{7 + \sqrt{3)} } [/tex]​
how do i say hello my name is in german
alexander hamilton political background
PLEASE HELP ME I'LL MARK YOU BRAINLIEST explain how John Locke and Baron de Montesquieu influenced the Founding Fathers. Provide a specific example for Locke an
pls help fast lolDecide whether each of the following events wouldresult in primary or secondary succession.3. A volcano erupts covering land in lava rock:Type
A man weighing 490N on earth weighs 81.7N on the moon.His mass on the moon is kg
Is the airplane’s altitude a function of time?